Jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest jednostką chorobową, która występuje coraz powszechniej w naszym społeczeństwie. Schorzenie to wiąże się przede wszystkim z zaburzeniem funkcjonowania tarczycy, które skutkuje zmniejszeniem wydzielania trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Do objawów należą uczucie zimna, sucha oraz szorstka skóra, obniżenie tempa metabolizmu, a co za tym idzie – przyrost masy ciała, ogólne osłabienie organizmu, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, natomiast u mężczyzn – ginekomastia (powiększenie piersi).

Dieta przy niedoczynności tarczycy powinna opierać się na zasadach zgodnych z piramidą żywieniową, ze zwróceniem szczególnej uwagi na składniki pokarmowe mające szczególny wpływ na przebieg choroby.

Rozkład makroskładników

Wartość energetyczna powinna być ustalona indywidualnie – dla osób z prawidłową masą ciała –dieta normokaloryczna, natomiast w przypadku pacjentów z nadmierną masą ciała, niezbędny jest deficyt energetyczny. Jeśli chodzi o rozkład makroskładników, białko powinno stanowić 10-15% wartości energetycznej diety, a jego główne źródło powinny stanowić chude gatunki mięs, takie jak: indyk, kurczak, chuda wołowina. Tłuszcz powinien dostarczać 20-35% energii, przy czym powinien pochodzić głównie z olejów roślinnych, ze względu na istotną rolę kwasów tłuszczowych omega-3 w przekształcaniu T4 do T3. Węglowodany, których udział w diecie powinien oscylować wokół 50-70% Najlepiej, aby pojawiały się w postaci pełnoziarnistej oraz zawierającej duże ilości błonnika, ze względu na możliwość pojawienia się zaparć. Dodatkowo, należy zwracać uwagę na indeks glikemiczny produktów, wybierając te o niskim IG.

Istotną kwestią jest regularność spożywania posiłków oraz aktywność fizyczna, która u osób borykających się z nadwagą, może przyspieszyć efekty odchudzania. Dodatkowo, będąc aktywnym fizycznie, nie są konieczne duże restrykcje kaloryczne, a co za tym idzie – występuje mniejsze ryzyko niedoborów pokarmowych.

Składniki mineralne

Jeśli chodzi o składniki mineralne – w przypadku niedoczynności tarczycy istotna jest odpowiednia podaż selenu, cynku, jodu,  witaminy E.

Niedobór selenu obniża syntezę trójjodotyroniny w tkankach oraz zmniejsza odporność organizmu. Źródłem w żywności są m.in.: produkty zbożowe, ryby, drób, cebula i czosnek. W przypadku jodu – można go znaleźć w rybach morskich, a także w soli kuchennej, która obligatoryjnie jest fortyfikowana w ten pierwiastek. Jeśli chodzi o cynk to ten składnik możemy znaleźć w serach żółtych, mięsie, jajach, rybach, produktach zbożowych, pestkach dyni, czy nasionach słonecznika. Witamina E to przede wszystkim oleje roślinne.

A co z kapustą, brukselką?

Konieczne natomiast jest ograniczenie spożycia warzyw krzyżowych, do których należą kapusta, kalafior, brokuł, brukselka.  Zawierają naturalne związki wolotwórcze, czyli goitrogeny. Ich niekorzystne działanie polega na wiązaniu jodu, który nie może zostać wykorzystany do prawidłowej syntezy hormonów tarczycy. To z kolei może doprowadzić do przerostu gruczołu tarczowego, czyli powstania tzw. wola i rozwoju niedoczynności tarczycy.

Istotną kwestią jest  również regularne picie około 2l płynów w ciągu dnia w postaci wody czy naparów ziołowych.

Podsumowując, odpowiednio zbilansowana dieta obfitująca w pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, produkty mleczne, warzywa i owoce oraz oleje roślinne, jest w stanie zwiększyć komfort życia chorego, poprzez zmniejszenie uciążliwych objawów oraz normalizację masy ciała.