Pełnowartościowa, dobrze zbilansowana dieta (np. dieta pudełkowa od Marag Fit) oraz codzienna aktywność fizyczna najlepiej na świeżym powietrzu to podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak rzeczywistość wielu z nas wygląda często zupełnie inaczej. Szkoła, praca i inne obowiązki sprawiają, że czasu na trening pozostaje niewiele. Co możesz z tym zrobić? Wybierz się… na spacer! Mawia się, że trzeba wykonać 10 000 kroków dziennie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Czy to prawda? Skąd pochodzi ta koncepcja oraz ile kroków rzeczywiście wydłuży Ci życie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Dlaczego 10 000 kroków dziennie?

Historia magicznej liczby dziesięciu tysięcy sięga 1965 roku, kiedy powstał pierwszy na świecie krokomierz o nazwie manpo-kei, co w tłumaczeniu oznacza właśnie 10 000 kroków. W tamtym czasie była to jedynie nazwa marketingowa i nie stały za nią żadne konkretne dowody naukowe. Jednak z biegiem lat zaczęto robić badania, które dotyczyły wpływu aktywności fizycznej – a dokładniej liczby wykonanych dziennie kroków – na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Ile kroków dziennie najbardziej wydłuży Ci życie?

Jak się okazało, już zaledwie połowa tej wartości przynosi widoczne rezultaty i ma pozytywny wpływ na organizm. Z kolei za optymalne uznaje się 7500 kroków dziennie. W rzeczywistości nie można tutaj mówić o żadnej konkretnej liczbie. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje różnej ilości ruchu na co dzień. Aktywność fizyczna powinna być więc odpowiednio dopasowana do trybu życia. Faktem jest jednak, że codzienny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu:

  • reguluje metabolizm – pozytywnie wpływa więc na funkcjonowanie całego organizmu i pozwala Ci utrzymać szczupłą sylwetkę,
  • wzmacnia naturalną odporność – sprawia, że przestajesz łapać przeziębienia i infekcje,
  • pobudza krążenie krwi i limfy – dzięki temu komórki są lepiej dotlenione, a zbędne produkty przemiany materii zostają usunięte z organizmu,
  • pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego,
  • stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Jaka aktywność fizyczna będzie najlepsza?

Tak naprawdę każda forma ruchu będzie dobra, jeśli tylko zdecydujesz się praktykować ją regularnie. Możliwości jest wiele. Zamiast spacerować, możesz na przykład iść na rower albo pobiegać. Jednak często to właśnie do pieszego spaceru najłatwiej siebie samego namówić. Jeśli chcesz, zainwestuj w krokomierz albo wykorzystaj w tym celu aplikację. Zmierz, ile kroków dziennie pokonujesz i staraj się systematycznie zwiększać tę wartość. To dodatkowa motywacja do codziennego treningu.

To co, wybierzesz się na spacer?

Jeśli masz naprawdę mało czasu, pokonaj pieszo część trasy do biura albo zamiast najbliższego sklepu, wybierz ten dwie przecznice dalej. Wysiądź przystanek za wcześnie z tramwaju albo wejdź na czwarte piętro po schodach, nie czekając na windę. Oczywiście nie musisz od razu wykonywać 10 000 kroków dziennie. Zadbaj jednak o regularną aktywność fizyczną, a Twoje ciało to doceni i odwdzięczy Ci się dobrym samopoczuciem oraz szczupłą sylwetką!