Często osoby, które muszą zmienić nawyki żywieniowe – często nawet poprzez wprowadzenie innego – nieznanego modelu żywienia jest zagubionych w informacjach na ten temat. Insulinooporność, czy cukrzyca typu II to zaburzenia, czy choroby, które dotyczą coraz większej grupy osób. Przyczyn takich sytuacji należy upatrywać się przede wszystkim w negatywnych zmianach stylu życia na przełomie pokoleń. Dziś większość z Nas spożywa wysokoprzetworzoną żywność, w większości porusza się samochodem, nie uprawia żadnego sportu, mało i źle śpi, a co więcej – jest w permanentnym stresie.
Dla osób, które mają problemy z gospodarką glukozowo-insulinową w swojej ofercie mamy dietę LOW IG – czyli dietę z niskim indeksem glikemicznym. Co to indeks glikemiczny (w skrócie IG) – dlaczego to takie istotne? Co więcej, czym jest następca indeksu, czyli ładunek glikemiczny (w skrócie ŁG)? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
„Indeks glikemiczny definiowany jest jako pole pod krzywą odpowiedzi glikemicznej mierzonej przez 120 min. po spożyciu 50 g węglowodanów przyswajalnych zawartych w badanym produkcie i wyrażony w stosunku do odpowiedzi glikemicznej na tę samą ilość węglowodanów (50 g) pochodzących z produktu referencyjnego, którym jest najczęściej glukoza (IG = 100)” (Medycyna Praktyczna).
Przekładając powyższą definicję na język bardziej zrozumiały – wskaźnik IG pokazuje Nam, który produkt procentowo szybciej podnosi poziom glukozy po spożyciu danego produktu w stosunku do spożycia takiej samej ilości węglowodanów ale w formie glukozy.
To oznacza dokładnie tyle, że spożywając produkty o wysokim indeksie glikemicznym – w Naszym organizmie poziom glukozy podnosi się szybciej, niż w sytuacji gdybyśmy spożywali produkty z niskim indeksem glikemicznym.
Sprawa wydaje się prosta – otrzymując zalecenia wprowadzenia w swoje nawyki diety z niskim indeksem glikemicznym wystarczy stosować się do tabel z wartościami indeksu glikemicznego i komponować posiłki opierając się tylko i wyłącznie o tą tabelę.
NIE DO KOŃCA!
Aby móc bardziej precyzyjnie przewidzieć zachowanie Naszego organizmu po spożyciu posiłku mieszanego, który składa się z różnych źródeł węglowodanów – wprowadzono pojęcie ładunku glikemicznego. Jest to wartość liczbowa, która uwzględnia zarówno ilość, ale również jakość węglowodanów.
Jak wylicza się ładunek glikemiczny – mnożymy wartość IG dla danego produktu x ilość węglowodanów, które dostarcza Nam dana porcja owego produktu, całość dzielimy przez 100 !
Należy się spodziewać, im wyższa wartość ŁG – tym wzrost stężenia glukozy po spożyciu takiego posiłku jest szybszy.
Co więcej – samo pojęcie IG i ŁG też nie jest wystarczające! Dieta powinna być oparta o owe dwa wskaźniki i ich wartości, ale także powinna być komponowana według określonych zasad, które mogą być nieco modyfikowane w zależności od stanu zdrowia pacjenta i chorób współistniejących.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w Naszych kolejnych wpisach!