RÓWNOWAGA – główny cel Naszego organizmu!

Organizm ludzki zawsze dąży do równowagi!

Równowagi na poziomie psychiki, ale także równowagi na poziomie procesów związanych z oksydacją.

Brzmi skomplikowanie – ale zobrazowanie walki o brakujące ogniwa przez niesparowane elektrony jest bardzo łatwe!

Zaczynając od początku – wokół tematu zdrowia mówi się wiele na temat stresu oksydacyjnego, a także przeciwutleniaczy, które procesom oksydacji mają zapobiegać – i rzeczywiście takie jest ich realne działanie.

Wolne rodniki – nadmiar stanowi stres dla organizmu!

Stresem dla organizmu jest zawsze zachwianie równowagi – w tym przypadku nie ma od tego wyjątku!

Wolne rodniki i procesy oksydacji z tym związane muszą być i zachodzić zawsze – kluczowe jest, aby również i w tym zachować równowagę.

Wolne rodniki to niesparowane elektrony (tak naprawdę wolne atomy, cząsteczki lub jony, które na zewnętrznej powłoce zawierają wolny – niesparowany elektron), które starają się odszukać optymalną dla siebie parę. Odbierając elektron innemu atomowi sprawia, że „przegrany w tej walce” atom sam staje się wolnym rodnikiem. Proces ten napędza się i postępuje zgodnie z zasadą błędnego koła!

Należy podkreślić, iż wolne rodniki charakteryzują się dużą reaktywnością

Udowodniono naukowo, iż stres oksydacyjny, czy brak równowagi w tym zakresie sprzyja starzeniu się organizmu i powstawaniu wielu chorób.

Aby móc dbać o równowagę – wspomóc walkę ze zjawiskiem stresu oksydacyjnego – musisz spożywać i dostarczać do swojego organizmu odpowiednią ilość antyoksydantów/przeciwutleniaczy.

Gdzie znajdziesz przeciwutleniacze ?

Głównie w warzywach, owocach, przyprawach, ziołach! Pewnego rodzaju antyoksydanty znajdziesz również np. w zielonej herbacie, czy kawie!

Powiem Tobie w tajemnicy – dobrej jakości czekolada również posiada pewne związki charakteryzujące się takimi właściwościami!

Sprawdź naszą ofertę cateringu dietetycznego z dowozem do Poznania i okolic od Marago Fit!