Witamina D jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, która w przyrodzie występuje w dwóch formach. D2 czyli ergokalcyferol wytwarzany przez rośliny i grzyby. Z kolei D3 – cholekalcyferol powstaje w organizmach zwierząt oraz człowieka pod wpływem promieniowania UV. Biosynteza przez skórę pokrywa aż 80-90% zapotrzebowania dziennego, a pozostałe 10-20% zapewnia dieta. Z tego powodu związek ten nazywany jest często witaminą słońca. Jak cholekalcyferol wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie? Wyjaśniamy poniżej!

Do czego potrzebujesz witaminy D3?

Cholekalcyferol powszechnie kojarzony jest ze zdrowiem kości i zębów. Jednak tak naprawdę witamina D3 ma w organizmie jeszcze szereg innych zadań do wykonania:

  • uczestniczy we wchłanianiu wapnia i fosforu,
  • reguluje pH krwi,
  • wzmacnia naturalną odporność,
  • poprawia trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia,
  • wspomaga pracę układu nerwowego i mięśniowego.

Niski poziom witaminy słońca odbija się więc na kondycji całego organizmu. W wyniku niedoboru masz mniej energii, szybciej się męczysz oraz zaczynasz częściej łapać przeziębienia i infekcje. Do tego mogą pojawić się zaburzenia trawienia, problemy z zasypianiem, koncentracją oraz spadki nastroju.

Ilość wytwarzanego cholekalcyferolu zależy od pory roku oraz nasłonecznienia. W okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie, a słońca niewiele, naturalnie spada również poziom witaminy D3. Szczególnie wtedy polecamy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, a także wesprzeć się naturalną suplementacją, aby uniknąć niedoboru.

Jak uzupełnić poziom witaminy D3?

Latem korzystaj maksymalnie ze słonecznych dni i spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu. Zdaniem ekspertów w okresie od maja do września wystarczy przebywać 20 minut dziennie na zewnątrz, aby organizm wyprodukował wystarczającą ilość cholekalcyferolu. Z kolei od października do kwietnia, gdy w naszej strefie klimatycznej  słońca jest już znacznie mniej, a pogoda potrafi skutecznie zniechęcić do spaceru, postaw na pełnowartościową dietę. W razie potrzeby skorzystaj z profesjonalnej porady dietetycznej. Jeśli nie masz możliwości gotować dla siebie każdego dnia, dobrym wyjściem jest spersonalizowany catering pudełkowy z dostawą do domu.

Jakie są źródła witaminy D w pożywieniu?

Witamina D3 występuje naturalnie jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Bogatym źródłem cholekalcyferolu są:

  • masło i mleko,
  • tłuste sery,
  • jajka,
  • ryby morskie.

Z kolei w pestkach, orzechach, nasionach oraz grzybach znajdziesz witaminę słońca w formie D2, czyli ergokalcyferolu. Na diecie roślinnej, a także gdy już pojawią się niedobory, warto więc rozważyć naturalną suplementację.

Pełnowartościowe menu to podstawa dobrego samopoczucia!

Nie masz czasu na codzienne zakupy i gotowanie? Zamów spersonalizowany catering dietetyczny z dowozem do domu, a otrzymasz zestaw zdrowych i smacznych posiłków na cały dzień. Nasze diety pudełkowe układa dla Ciebie doświadczony dietetyk. Dzięki temu masz pewność, że dostarczasz sobie wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdź naszą ofertę cateringową, zamów już dziś i poczuj się lepiej!