Dlaczego podjadamy? Jest to związane z wieloma czynnikami, które mają wpływ na nasz sposób żywienia. Przede wszystkim pomijanie posiłków w danej części dnia. Nasz organizm, który nie otrzymuje energii przez określoną ilość czasu przestawia się na tzw. „tryb głodówki”, który wiąże się z obniżeniem poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie – większą chęcią na podjadanie, zwłaszcza słodyczy. Poniżej przedstawiamy 5 zasad, które pozwolą ograniczyć lub wyeliminować podjadanie!
Co zrobić zatem, aby nie podjadać?
Zaplanowanie sobie dnia i wypełnienie wolnego czasu
Jemy z nudów, dlatego warto wypełnić sobie czas wolny tak, aby nie myśleć nieustannie o jedzeniu. Brak zajęcia sprawia, że zabijamy nudę spożywaniem posiłków, często tracąc przy tym kontrolę i zdrowy rozsądek. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy jesteśmy naprawdę głodni? Czy mamy ochotę na określony typ żywności czy robimy to w celu zaspokojenia określonej potrzeby organizmu?
Przygotowywanie własnych alternatyw słodyczy
Jeśli masz ochotę na słodycze, być może warto poszukać zdrowszych alternatyw? Bardzo często sklepowe półki uginają się pod batonikami i cukierkami z niezbyt dobrym składem, wysoką wartością energetyczną i niską gęstością odżywczą. Jest mnóstwo prostych, a zarazem smacznych przepisów na zdrowe przekąski i słodycze, które są w stanie zaspokoić nasze zachcianki żywieniowe, a także dostarczyć organizmowi pakiet witamin i składników mineralnych.
Regularność spożywanych posiłków
Zadbajmy o regularność spożywanych posiłków – wspomniane wcześniej pomijanie posiłków prowadzi do hipoglikemii i napadów głodu w późniejszym czasie. Organizm w okresie głodówki pilnie domaga się pożywienia – sięgamy wtedy po to, co mamy aktualnie pod ręką, co można szybko przygotować lub kupić. Pośpieszne spożywanie posiłku w okresie wzmożonego głodu prowadzi do przyjęcia większej liczby kalorii, niż ma to miejsce w standardowej sytuacji.
Zaplanowanie posiłków i godzin ich spożywania
Warto wcześniej zaplanować sobie posiłki i godziny, w których je spożywamy. Często nadmierne podjadanie wynika z braku organizacji i wcześniejszego przygotowania posiłków. Gotując w stanie głodu, często podjadamy przekąski, spożywając nadprogramową i niezaplanowaną ilość kalorii. Dodatkowo nie doprowadzamy do wspomnianych wcześniej napadów głodu, które nie są korzystne dla naszej gospodarki węglowodanowej.
Odpowiednia ilość snu
Kolejnym aspektem wartym wspomnienia jest sen – liczne badania wskazują, że osoby śpiące mniej niż 7-8h w ciągu doby, spożywają około 500kcal więcej niż osoby, które na sen poświęcają rekomendowaną ilość czasu. Pod wieloma względami podkreśla się istotność snu w naszym życiu. W przypadku podjadania nie jest inaczej.
Podsumowując, trzymanie się pewnych zasad jest w stanie zminimalizować lub nawet wyeliminować podjadanie. Kluczowa jest regularność spożywanych posiłków oraz zadbanie o ich jakość i różnorodność. Niedoborowa dieta, czy nawet długotrwała redukcja masy ciała może sprawić, że organizm w wyniku powstałych niedoborów będzie się domagał spożywania konkretnego rodzaju pokarmu. Dodatkowo, niezwykle istotne są kwestie związane ze snem, czy nawet zagospodarowaniem wolnego czasu.
Zapraszamy, sprawdź naszą ofertę diety pudełkowej z dowozem do Poznania i okolic!