Jednym z częstszych dietetycznych dylematów jest ilość posiłków w codziennym menu. W tej kwestii zdania podzielone są nawet wśród ekspertów. Najlepsza dieta to taka, która jest spójna z prowadzonym stylem życia oraz indywidualnymi potrzebami organizmu. Podobnie jak zapotrzebowanie na składniki odżywcze u różnych osób jest inne, tak też różna może być optymalna ilość posiłków w diecie. Co wziąć pod uwagę, planując jadłospis? Podpowiadamy poniżej – zobacz!

Ilość posiłków w diecie – dlaczego to takie ważne?

Każdy, kto interesuje się zdrowym odżywianiem, serwuje sobie na co dzień fit jedzenie oraz dba o urozmaicone menu bogate w świeże owoce i warzywa. Z tematem dobrej diety wiąże się jednak jeszcze jedna istotna kwestia – ilość spożywanych posiłków oraz odpowiednie rozplanowanie ich w ciągu dnia. Regularne jedzenie:

  • to podstawa szybkiego tempa przemiany materii, a w efekcie szczupłej sylwetki.

  • sprawia, że przestajesz podjadać pomiędzy posiłkami,

  • pozytywnie wpływa na trawienie i wchłanianie.

Na ten aspekt szczególną uwagę zwracają sportowcy, ponieważ bezpośrednio wpływa on na metabolizm tkanki mięśniowej. Przekłada się więc na formę fizyczną i osiągane wyniki w sporcie. Jednak odpowiednio rozplanowane menu jest ważne dla każdego. Nawet więc jeśli nie trenujesz intensywnie, zapewnisz sobie w ten sposób dobre trawienie, stały poziom energii i szczupłą sylwetkę.

Optymalna ilość posiłków w diecie – czyli jaka?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: To zależy. Są tacy, którzy najlepiej czują się, jedząc częściej – 5-6 razy dziennie. Dla innych 3 posiłki w ciągu dnia będą już sporym wyzwaniem. W większości przypadków dietetycy sugerują po prostu jedzenie wtedy, kiedy naprawdę jest się głodnym. W tej kwestii warto wsłuchać się w potrzeby własnego organizmu. Jednak, jak od każdej reguły, tak i tutaj zdarzają się wyjątki.

Jeśli na przykład zauważasz u siebie tendencję do częstego pomijania posiłków albo wręcz przeciwnie – ciągłego podjadania czegoś pomiędzy, ta zasada niekoniecznie musi się sprawdzić. W takich sytuacjach warto przyjrzeć się dokładniej swoim nawykom żywieniowym. W razie potrzeby dobrą opcją jest skorzystanie z porady dietetycznej albo wypróbowanie fit cateringu z dowozem. Dieta pudełkowa to świetna motywacja, która pomoże Ci wyrobić w sobie nawyk regularnego jedzenia.

Trzy czy pięć posiłków dziennie – co jest lepsze?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ilość posiłków w diecie najlepiej jest dobierać indywidualnie do własnego trybu życia. Większość dietetyków jest jednak zdania, że optymalne dla organizmu jest jedzenie pięć razy dziennie. Regularne, mniejsze objętościowo porcje:

  • nie obciążają przewodu pokarmowego, przez co pozytywnie wpływają na wchłanianie składników odżywczych z pożywienia,

  • zapobiegają wahaniom cukru we krwi i napadom wilczego głodu – zapewniają więc stabilny poziom energii przez cały czas,

  • regulują tempo przemiany materii.

W ten sposób naturalnie przestajesz sięgać po bezwartościowe przekąski, bo po prostu nie jesteś już głodny. W dodatku wysoki poziom energii powoduje, że masz większą motywację do aktywności fizycznej. Jeśli wydaje Ci się, że jedzenie pięć razy dziennie to dla Ciebie za dużo, pamiętaj, że nie chodzi tutaj o olbrzymie porcje. Nawet lepiej, jeśli takie nie są. Pełnowartościowym posiłkiem mogą równie dobrze być owoce, zielone smoothie czy lekka sałatka. Przy okazji zaserwujesz sobie dodatkową porcję witamin, mikro- i makroelementów oraz nawodnisz organizm.

Nie masz czasu na codzienne gotowanie?

Zamów spersonalizowany catering dietetyczny z dowozem od Marago Fit! Dostarczymy Twoje zamówienie pod wskazany adres na terenie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania i okolic. Każda z naszych diet pudełkowych to pięć optymalnie zbilansowanych posiłków na cały dzień. Z większości planów żywieniowych możesz wykluczyć do trzech dowolnie wybranych składników – w ten sposób dopasujesz menu do swoich indywidualnych preferencji. Sprawdź dostępne pakiety i wybierz najlepszy dla siebie. W razie potrzeby skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji dietetycznej!