Spersonalizowany catering dietetyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić – dieta pudełkowa z dowozem do domu to świetna opcja dla każdego, kto chciałby jeść zdrowo na co dzień, a ma mało czasu na zakupy i gotowanie. To także skuteczny sposób na odchudzanie. Pozwala osiągnąć wymarzoną sylwetkę bez uczucia głodu i ryzyka efektu jojo. Bardzo często, decydując się na konkretny pakiet dietetyczny, kolejnym krokiem jest wybór kaloryczności menu. Ile kalorii powinna dostarczać codzienna dieta? Jak określić zapotrzebowanie energetyczne swojego organizmu? Podpowiadają dietetycy z Marago Fit w Poznaniu – sprawdź!

Ile kalorii w diecie – co musisz wiedzieć o kaloryczności posiłków?

Bez względu na to, czy korzystasz z cateringu pudełkowego, czy też samodzielnie przyrządzasz dla siebie fit jedzenie, warto zadbać o odpowiednią kaloryczność i gęstość odżywczą swojego menu. Ilość kalorii w diecie powinna być dopasowana do:

  • indywidualnego tempa przemiany materii,

  • wieku, trybu życia i aktywności fizycznej,

  • rodzaju wykonywanej pracy.

Potrzeby energetyczne organizmu zmieniają się wraz z wiekiem, ale też stylem życia. Jeśli na przykład regularnie trenujesz kilka razy w tygodniu albo intensywnie się uczysz, Twoje zapotrzebowanie na energię będzie większe. Podobnie jest w przypadku kobiet w okresie ciąży i laktacji. Z kolei osobom chcącym pozbyć się kilku kilogramów lub też prowadzącym siedzący tryb życia polecamy dietę o nieco niższej kaloryczności.

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne organizmu?

Średnie zapotrzebowanie energetyczne dorosłego człowieka oscyluje w okolicach 2000 kalorii. Oczywiście nie oznacza to, że każdego dnia musisz pilnować dokładnie tej wartości. Polecamy jednak obserwować własny organizm. Jeśli Twoje menu bazuje na jedzeniu o odpowiedniej wartości odżywczej i kalorycznej, po posiłkach czujesz się syty, a w dłuższej perspektywie Twoja masa ciała jest stabilna. Jeśli z kolei:

  • ciągle podjadasz coś pomiędzy posiłkami,

  • towarzyszy Ci częste uczucie głodu,

  • tracisz na wadze, nie będąc na diecie,

to znak, że przypuszczalnie potrzebujesz większej ilości kalorii.

Aby określić zapotrzebowania energetyczne organizmu, możesz użyć stworzonych specjalnie w tym celu aplikacji albo skorzystać z porady specjalisty. Zamawiając catering pudełkowy, zazwyczaj masz dostęp do obydwu powyższych opcji – również do bezpłatnej konsultacji dietetycznej. Warto z tego skorzystać. Dobry dietetyk dobierze dla Ciebie optymalną kaloryczność, a w razie potrzeby pomoże Ci również dopasować menu do potrzeb Twojego organizmu.

Czym jest gęstość odżywcza posiłków?

W parze z kalorycznością zawsze powinna iść gęstość odżywcza posiłków. Dlatego też, wybierając catering z dowozem, warto zdecydować się na najlepszy. Dobra dieta pudełkowa musi być:

  • urozmaicona,

  • odpowiednio zbilansowana,

  • skomponowana na bazie gęstych odżywczo pokarmów – czyli takich, które są bogatym źródłem składników pokarmowych.

O tę kwestię warto zadbać również, będąc na diecie. Tym bardziej że gęste odżywczo jedzenie często ma niewiele kalorii, a mimo to jest bardzo wartościowe. Jest skarbnicą witamin i soli mineralnych, ale też cennych kwasów tłuszczowych i aminokwasów, czyli związków, które pomagają przywrócić metabolizm na właściwe tory. Co więc włączyć do codziennego menu? Absolutny must have to zielone liście – pod kątem wartości odżywczych ciemnozielone warzywa liściaste są bezkonkurencyjne. Do jedzenia, które maksymalnie odżywia organizm, zaliczają się także algi, owoce, orzechy i pestki oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Jedz zdrowo z Marago Fit!

W Marago Fit zamówisz spersonalizowany catering dietetyczny z dowozem na terenie Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina, a także Poznania i okolic. Większość z dostępnych pakietów możesz dopasować do własnych preferencji żywieniowych, wykluczając z menu do trzech dowolnie wybranych składników. Sprawdź naszą ofertę: dieta pudełkowa Poznań, dieta pudełkowa Wągrowiec i wiele innych! A w razie potrzeby skorzystaj z dostępnego na stronie kalkulatora kalorii lub bezpłatnej konsultacji dietetycznej. Nasi dietetycy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie!