Kompulsywne objadanie się jest stanem, w którym mimo braku głodu odczuwamy silną potrzebę spożycia konkretnego rodzaju pożywienia.  Związane jest to bezpośrednio z poczuciem braku kontroli nad ilością spożywanych posiłków. Osoba cierpiąca nie jest w stanie zapanować nad swoim „głodem” i wiąże się to z ogromnym poczuciem bezradności. W jaki sposób sobie z tym radzić? Co jest przyczyną napadów objadania? Odpowiedź zamieszamy poniżej.

Jakie są przyczyny napadów głodu?

Kompulsywne objadanie polega na przyjmowaniu bardzo dużej ilości pokarmu często w bardzo szybkim tempie. Przyczyn jest wiele i należą do nich m.in.:

 • Chęć pozbycia się napięcia wywołanego stresem, nadmiarem obowiązków, problemami.
 • Restrykcyjne diety
 • Stosowanie diety redukcyjnej przez długi okres czasu
 • Obsesyjne liczenie kalorii – osoby korzystające z aplikacji służących do liczenia kalorii mają tendencję do zaburzeń odżywiania. Wiąże się to z długotrwałą kontrolą ilości spożywanego pożywienia, co może powodować napady głodu i przyswajania bardzo dużej ilości jedzenia.

Objawy

Kompulsywne objadanie się jest poprzedzone charakterystycznymi objawami

 • Osoba cierpiąca na te zaburzenia, spożywa posiłki znacznie szybciej,
 • Często występuje zjadanie znacznej ilości jedzenia poza standardowymi posiłkami,
 • Jedzenie w samotności z powodu wstydu za swoje zachowanie,
 • Nadmierne jedzenie pomimo braku uczucia fizycznego głodu,
 • Poczucie winy po skończonym posiłku,
 • Jedzenie dużej ilości jedzenie jako reakcji na stres.

Kryteria diagnostyczne

 • Powtarzające się epizody żarłoczności powiązane z poczuciem braku kontroli nad ilością spożywanej żywności.
 • Kryterium diagnostyczne stanowi również obecność podczas większości epizodów przynajmniej 3 z wymienionych zachowań świadczących o utracie kontroli: jedzenie znacznie szybsze niż zwykle, jedzenie do nieprzyjemnego uczucia pełności, zjadanie dużych ilości pożywienia mimo braku uczucia głodu, zjadanie w ciągu dnia dużej ilości pożywienia poza porami planowanych posiłków, jedzenie samotne, wynikające z zakłopotania własnym sposobem jedzenia, uczucie wstrętu do siebie, przygnębienia lub winy po przejedzeniu się, zjadanie dużej ilości pożywienia z powodu zdenerwowania, niepokoju, samotności, przygnębienia, znudzenia.
 • Występowanie epizodów przynajmniej 2 razy w tygodniu przez 6 miesięcy.
 • Odczuwanie wyraźnego dyskomfortu w związku z epizodami.
 • Brak rozpoznania bulimii oraz nadużywania leków w celu unikania przyrostu masy ciała.

Jak uporać się z kompulsywnym objadaniem?

Przede wszystkim nie należy nakładać na siebie dodatkowych ograniczeń – takie zachowanie skutkuje pogłębieniem objadania się i pogorszenia relacji z jedzeniem. Warto zwrócić się po pomoc do psychologa lub psychodietetyka w celu przedyskutowania swoich problemów i obaw, ponieważ często podstawa problemu objadania się leży znacznie głębiej. Należy zweryfikować, jakie czynniki prowadzą do napadów „głodu” oraz skupić się na sytuacji w której się znajdujemy w trakcie trwania napadu. Często jest to spowodowane nudą, brakiem zajęcia, smutkiem, czy złym samopoczuciem. W takich przypadkach warto zastanowić się, co zrobić, aby zniwelować czynniki przyczyniające się do objadania, czasami dodatkowe zajęcie, znalezienie nowego hobby, pasji jest w stanie pomóc.

Należy też wspomnieć o negatywnym wpływie aplikacji do liczenia kalorii. Oczywiście są to pomocne narzędzia w trakcie odchudzania, jednak możemy żyć w strachu przed zjedzeniem posiłku, którego wartości energetycznej nie znamy. Dodatkowo często unikamy wyjść z przyjaciółmi do restauracji, ograniczamy swoje życie towarzyskie. Z tego względu warto rozważyć usunięcie tego typu aplikacji z telefonu, jeść intuicyjnie w ilościach, które pozwolą nam się najeść. W przypadku kompulsywnego objadania się przyrost masy ciała może być efektem ubocznym, jednak rygorystyczna dieta oraz długotrwała niska podaż kalorii jest w stanie wyrządzić nam więcej szkody, niż dodatkowe kilka kilogramów.

Sprawdź naszą ofertę cateringu dietetycznego z dowozem do Poznania i okolic od Marago Fit!