Często wśród osób trenujących na siłowni tematem numer jeden w żywieniu jest białko. Rzeczywiście ten makroskładnik i jego odpowiednia podaż jest istotna w kształtowaniu sylwetki. Zarówno w procesie redukcji masy ciała, jak również w procesie budowania masy mięśniowej, czy też rekompozycji sylwetki. Czyli można powiedzieć połączeniem tych procesów w jeden wspólny proces. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł „Rola białka w diecie„)

W klubach fitness można też spotkać się z mitem nadmiernej podaży białka. Wiele z trenujących osób zaniedbuje żywienie pod względem różnorodności spożywanych pokarmów, wyboru produktów niskoprzetworzonych, bogatoodżywczych – a skupia się tylko i wyłącznie na odpowiedniej podaży białka, które często jest dostarczane w przeważającej większości z odżywek białkowych. 

Odpowiedź na pytanie, czy warto suplementować białko z odżywek białkowych brzmi – to zależy 

W przypadku budowania masy mięśniowej, przy dużej masie ciała i co za tym idzie dużym zapotrzebowaniu na białko – jest to rozwiązanie, które może urozmaicić żywienie i w dużo łatwiejszy i przyjemniejszy sposób dostarczyć odpowiednią ilość tego ważnego makroskładnika. Przy osobie, której zapotrzebowanie na białko nie przekracza 120 g korzystanie z tego rodzaju rozwiązań nie wydaje się być konieczne. 

Jak zawsze w dietetyce i żywieniu to zależy – od stylu życia, ilości spożywanych posiłków, indywidualnych preferencji itp. 

Mówiąc o białku warto podkreślić, że w przypadku osób chcących zbudować masę mięśniową istotne jest utrzymanie odpowiedniego bilansu azotowego – podaż białka w tym przypadku powinna wynosić od 1,6 do 2,4 g / kg m.c. W przypadku osób , które chcą zredukować masę ciała i stracić nadmierną tkankę tłuszczową – podaż białka powinna wynosić od 1,2 go 1,6 g/kg m.c. 

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe, z którym można skorzystać decydując się na dodatkowa suplementację tego makroskładnika można podzielić na 3 podstawowe rodzaje. Różnią się one między sobą zawartością białka w 100 g produktu, czy procesem produkcji. 

  • koncentrat białka serwatkowego (WPC),
  • izolat białka serwatkowego (WPI), 
  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH).

Izolat białka charakteryzuje się najwyższą zawartością białka w 100 g produktu sięgającej w niektórych przypadkach nawet 97g.

Koncentrat białka serwatkowego zawiera do 80% białka. Produkt ten jest również źródłem czynnika wzrostu IGF-1, TGF-1,TGF-2, a także cysteiny.

Hydrolizat białka to najbardziej zaawansowany produkt białkowy stąd jego cena jest również najwyższa spośród innych kategorii tego rodzaju produktów.

Produkty umożliwiające suplementację białka w formie odżywek białkowych są optymalnym rozwiązaniem w przypadku dużego zapotrzebowania na ten makroskładnik w diecie. W innych przypadkach jego zastosowanie zależy od preferencji, stylu życia i zapotrzebowania na białko w diecie.

W połączeniu z innymi bogatoodżywczymi produktami (orzechy, pestki, owoce, zboża i inne) może stanowić pełnowartościowy posiłek w diecie.

Sprawdź naszą ofertę cateringu dietetycznego z dowozem do Poznania i okolic od Marago Fit! W naszej ofercie znajduje się także catering dla sportowców.