Systematycznie przybywa osób, które rezygnują nie tylko ze spożywania mięsa, ale i produktów odzwierzęcych. Dieta wegańska zyskała miano jednej z najzdrowszych dla człowieka. Taki sposób odżywiania jest zarazem etyczny i proekologiczny, ale i korzystny dla organizmu. Poznaj wszystkie plusy wynikające z weganizmu i sprawdź, jak w łatwy sposób można zastępować mięso w jadłospisie.

Korzyści z diety wegańskiej

Weganizm często określa się jako zaawansowaną formę wegetarianizmu. Podstawową różnicą jest tu rozszerzenie pewnych zakazów żywieniowych. Podczas gdy jarosze rezygnują jedynie z mięsa, weganie decydują się na unikanie również ryb i owoców morza oraz produktów odzwierzęcych, a więc: nabiału, jaj, miodu.

Przeczytaj, jakie są zalety wegańskiego fit jedzenia, nawet jeśli nie chcesz całkowicie zmieniać stylu życia.

Szybsze trawienie

Jadłospis oparty o produkty roślinne równa się dużej porcji błonnika regularnie dostarczanej do organizmu. W przypadku osób, które przez lata spożywały mięso w nadmiarze, to ulga dla jelit i całego układu trawiennego. Dodatkowo badania wskazują, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u wegan jest zdecydowanie niższe.

Bogactwo witamin i minerałów

Menu wegańskie nie bez powodu uważa się za zdrowe jedzenie. Różnorodność warzyw i innych roślin zapewnia podaż składników odżywczych niezbędnych do życia. Orzechy i pestki to źródło m.in. magnezu, selenu i cynku. W kwaśnych owocach znajdziesz ogromne pokłady witaminy C, a zielenina dostarczy Ci antyoksydantów wspomagających profilaktykę przeciwnowotworową.

Szczuplejsza sylwetka

Weganizm jest ściśle związany z określonym sposobem przygotowywania posiłków, a więc sam w sobie skłania do zdrowych wyborów. Zamiast smażenia na głębokim tłuszczu potrawy są często duszone lub gotowane na parze, ograniczone jest spożywanie fast-foodów. Oprócz tego składniki roślinne mają znacznie mniej kalorii niż produkty odzwierzęce.

Zróżnicowana dieta

Aby zapewnić wystarczającą dawkę mikro- i makroelementów, dieta wegańska musi być zróżnicowana. Wbrew pozorom, kuchnia roślinna to bogactwo smaków z różnych stron świata – wiele dań nawiązuje do egzotycznych krajów, a także zapomnianych tradycji kulinarnych z rodzimych rejonów. Różnorodność smaków oferuje m.in. dobry catering dietetyczny z dowozem w Poznaniu i okolicach.

Jak zastępować produkty odzwierzęce?

Według jednego z mitów dieta wegańska nie dostarcza wszystkich składników odżywczych. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio zbilansowana, odpowiada na każde zapotrzebowania żywieniowe, w tym te dotyczące protein. Jak się okazuje, wiele roślin strączkowych, jak soja czy soczewica, stanowi źródło równie pełnowartościowego białka co w przypadku dań mięsnych czy nabiału.

Dieta pudełkowa sposobem na przystępny weganizm

Weganizm zyskuje na popularności dzięki swej różnorodności smaków i aromatów. Zdrowe jedzenie oparte na produktach roślinnych to przystępna forma odżywiania, której możesz spróbować na co dzień. Zamów już dziś catering wegetariański od Maragofit i ciesz się pysznymi daniami dostarczanymi prosto pod Twoje drzwi.