W zbilansowanym, zdrowym jedzeniu nie może zabraknąć warzyw. Stanowią cenne źródło witamin i minerałów niezbędnych do życia, pomagają utrzymać dobrą kondycję ciała oraz zapobiegają groźnym chorobom cywilizacyjnym. Jednak, aby czerpać z warzyw jak najwięcej korzyści smakowych oraz zdrowotnych, pamiętaj o ich odpowiednim przygotowaniu. Sprawdź, jak przyrządzać dania roślinne z troską o zachowanie wszystkich składników odżywczych.

Jak włączyć warzywne dania do jadłospisu?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jedzenie warzyw jest zdrowe. Ostatnio coraz częściej podkreśla się ich znaczenie w całościowym zapotrzebowaniu żywieniowym człowieka. Jarzyny oraz inne produkty roślinne uchodzą nawet za dużo ważniejsze dla funkcjonowania organizmu niż mięso. Nic dziwnego, że na topie jest fit jedzenie bogate w zielone składniki.

Zanim jednak zaczniesz przyrządzać dania warzywne, pamiętaj, że istnieją pewne zasady dotyczące ich spożywania.

Na surowo

Dietetycy podkreślają na każdym kroku, że najwięcej składników odżywczych znajduje się w surowych, nieprzetworzonych warzywach. Spożywając je w ten sposób, pamiętaj o dokładnym myciu produktów. Zwróć również uwagę, że krojenie powinno odbywać się na krótko przed jedzeniem.

Na surowo możesz jeść większość warzyw: marchewki i seler pogryzaj między posiłkami, pomidory dodawaj do kanapek, a z buraków przyrządź jarskie carpaccio. Nie zapominaj o pożywnych sokach i koktajlach, które dodadzą energii i doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie przekąsek.

Po krótkiej obróbce

Przygotowując ciepły obiad lub kolację z dodatkiem warzyw, unikaj zbyt długiego gotowania tych składników. Im dłuższa obróbka termiczna, tym mniej składników odżywczych pozostanie w daniu. Ważna jest również temperatura przygotowywania. Przykładowo, warzyw zawierających witaminy z grupy B oraz C w ogóle nie powinno się doprowadzać do wrzenia.

Jeśli decydujesz się na gotowanie jarzyn w wodzie, np. w zupie, proces ten powinien trwać nie dłużej niż 15-20 minut. Alternatywą jest gotowanie na parze oraz duszenie. Sprawdź, jak pyszne mogą być takie posiłki, zamawiając catering dietetyczny z dostawą od Maragofit, charakteryzujący się świetnym smakiem i zróżnicowanym fit jadłospisem.

W parze z tłuszczami

Oleje roślinne jedzone na zimno zawierają mnóstwo kwasów omega, które m.in. wspierają układ krążenia oraz pracę mózgu. Tłuszcze możesz włączyć do diety również wybierając nasiona, orzechy czy ryby. Dlaczego jednak warto łączyć tłuszcze akurat z warzywami? Wynika to przede wszystkim z faktu, że część witamin (A, D, E, K) rozpuszcza się właśnie w tłuszczach i do ich wchłonięcia niezbędna jest obecność tych składników.

Polewaj sałatki olejami tłoczonymi na zimno. Dodawaj je również do warzywnych sosów, past, kanapek czy koktajli.

Nie masz pomysłów? Spróbuj diety pudełkowej!

Warzywa w jadłospisie są niezbędne jeśli chcesz zadbać o zdrowe jedzenie i zdrowy styl życia. Jeżeli pragniesz zadbać o równowagę w codziennym odżywaniu, postaw na różnorodność posiłków i wybierz catering dietetyczny od Maragofit. Dieta pudełkowa to znakomity sposób na to, aby dostarczyć sobie najważniejszych składników odżywczych w odpowiedniej formie.