W dzieciństwie wpajano nam, że pierwszy posiłek jest tym najważniejszym. Czy faktycznie? Okazuje się, że w radach mam i babć kryje się sporo prawdy. Śniadanie zjedzone o odpowiedniej porze dostarcza energii i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Przeczytaj, jakie są korzyści z tego posiłku i sprawdź, które produkty wybierać rankiem.

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Według zasad zdrowego żywienia powinno się jadać 4-5 posiłków dziennie. To pozwala na równomierne rozłożenie przyjmowanych kalorii oraz uniknięcie okresów głodu. Pierwszy posiłek, czyli śniadanie, w najlepszym scenariuszu dostarcza 25-30% całkowitej energii danego dnia.

Oprócz takich korzyści z jedzenia śniadania, jak dobry humor i przypływ siły, posiłek ten przynosi znacznie więcej zalet dla organizmu. Przede wszystkim należy pamiętać, że po przebudzeniu metabolizm pracuje na zwiększonych obrotach. Pomijając śniadanie lub jedząc później, ryzykujesz tym, że kolejne dania będą trawić się wolniej. Przesunięcie pierwszego posiłku może wpływać także na późne jedzenie kolacji czy podjadanie nocami. Jeżeli więc chcesz utrzymać linię, pamiętaj o śniadaniu.

Pomysły na śniadanie

Wiele osób ma problem ze skomponowaniem wartościowego śniadania. Zdaniem dietetyków optymalne proporcje powinny wyglądać następująco: ok. 20% protein, 20-30% tłuszczy oraz 55-75% węglowodanów. Tych ostatnich najlepiej szukać w produktach pełnoziarnistych, a więc chlebie razowym, płatkach.

Nie masz pomysłów na śniadanie? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Zdrowe kanapki

To śniadaniowa klasyka. Jednak zamiast suchej bułki z serem czy wędliną, postaw na zróżnicowane dodatki. Przede wszystkim podstawę powinno stanowić pełnoziarniste pieczywo. Zrezygnuj z masła, a wybierz domowej roboty pasty warzywne lub rybne. Nie zapominaj również o porcji warzyw – pomidor, awokado, ogórek, sałata to tylko niektóre propozycje.

Ciepłe owsianki i jaglanki

Dania na ciepło szczególnie sprzyjają pracy jelit. Aby jeszcze bardziej wesprzeć ten ważny organ, jadaj zupy mleczne (mleko możesz zastąpić napojem roślinnym) z płatkami owsianymi, żytnimi lub jaglanymi. Dodawaj do nich ulubione ziarna, suszone lub świeże owoce oraz pestki.

Dania przygotowane poprzedniego dnia

Zapracowani i ci, którzy wolą dłużej pospać, często jadają śniadanie przygotowane z pozostałości wczorajszego obiadu czy kolacji. Doskonale sprawdzą się tu np. sałatki makaronowe czy kotleciki z warzyw z rosołu. Unikaj jednak zbyt tłustych dań, które obciążą żołądek.

Śniadanie w pudełku, czyli catering dietetyczny

Nie masz czasu na przygotowywanie śniadania? Wybierz catering dietetyczny! To coraz popularniejsza opcja dla ludzi szukających wygody oraz zdrowego odżywiania. Z dietą pudełkową otrzymujesz codziennie nowe potrawy o oryginalnym smaku i optymalnej kaloryczności.

Nie rezygnuj ze śniadania!

Jeśli decydujesz się na zdrowy fit jadłospis, nie możesz zapomnieć o śniadaniu. Zadbaj o to, aby codziennie jadać wartościowe posiłki o poranku. Pomocny będzie w tym catering dietetyczny Maragofit. Wybierz ulubioną dietę lub skonsultuj się z naszym dietetykiem, który pomoże Ci dopasować odpowiedni sposób żywienia. Po zamówieniu pozostaje tylko czekać na pierwsze pudełko ze smakowitym śniadaniem.