Głodówka jest postrzegana jako najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i oczyszczenie organizmu z toksyn. Odmienne zdanie na jej temat mają natomiast lekarze, którzy twierdzą, że może być ona groźna dla zdrowia. Sprawdź, jak rzeczywiście działa głodówka, a także jaką alternatywę dla niej ma nasz catering, czyli na czym polega fit dieta z dostawą do domu w Poznaniu według dr Dąbrowskiej.

Jaki wpływ na organizm ma głodówka?

Popularne fitness diety odchudzające oparte są głównie na utrzymywaniu ujemnego bilansu kalorycznego, czyli dostarczaniu wraz z pożywieniem mniejszej ilości energii od tej zużywanej przez nasze ciało.

Tymczasem głodówka zakłada całkowitą rezygnację z pokarmów stałych, co z założenia ma przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej – wówczas bowiem organizm potrzebną do funkcjonowania energię czerpie wyłącznie ze swoich zapasów.

Według lekarzy jednak głodzenie się może być groźne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli trwa zbyt długo. W efekcie organizm bowiem staje się zwyczajnie niedożywiony i przestawia się na „awaryjny” tryb pracy, a więc wyłączając niektóre funkcje, takie jak np.: produkcję wielu ważnych hormonów, czy też spowalniając przemianę materii.

Skutkiem głodówki mogą być więc przykre dolegliwości, takie jak np.:

  • zaparcia,
  • uczucie zimna,
  • obniżenie libido,
  • osłabienie mięśni,
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją uniemożliwiające pracę lub naukę.

Największym zagrożeniem podczas głodówki jest kwasica ketonowa. Jest to stan, w którym wskutek czerpania energii z zapasów tłuszczów i białek dochodzi do powstania dużej ilości ciał ketonowych. Są one trujące dla organizmu i ich duże nagromadzenie może doprowadzić do ciężkiej niewydolności serca, zaburzeń oddychania, uszkodzenia nerek, a nawet śmierci.

Dieta Post Leczniczy – bezpieczna alternatywa dla głodówki

Za bezpieczną alternatywę dla głodówki uznawana jest dieta dr Dąbrowskiej, która ma charakter postu leczniczego. Została ona opracowana przez lekarkę, która w warunkach klinicznych stosowała ją u swoich pacjentów i zauważyła, że w jej efekcie dochodziło u nich do wielu pozytywnych zjawisk:

  • redukcji tkanki tłuszczowej,
  • oczyszczenia organizmu z toksyn i poprawy witalności,
  • przywrócenia do normy wyników badań biochemicznych, np. poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Zasady diety dr Ewy Dąbrowskiej są dość proste. Polega ona bowiem na spożywaniu wyłącznie warzyw niskoskrobiowych oraz niektórych owoców. Jest to więc lekkostrawna dieta warzywna o bardzo niskiej kaloryczności, którą ze względów bezpieczeństwa należy przeprowadzać etapami. Ważne jest bowiem, aby najpierw przygotować organizm do drastycznego ograniczenia kalorii, a potem po odbytym poście właściwie przejść na normalny tryb odżywiania.

Zamów pudełkowe diety fitness z dostawą pod drzwi!

Zainteresował Cię post leczniczy? Możesz go przeprowadzić w sposób bezpieczny i bez wysiłku, decydując się na fit jedzenie pudełkowe w Poznaniu dieta z dowozem według zasad dr Dąbrowskiej jest dostępna w naszej firmie. Sprawdź już teraz pyszne menu na każdy etap postu i przekonaj się, że z naszą pomocą odchudzanie i oczyszczanie organizmu będzie proste oraz przyjemne!