Jednym z najczęściej wybieranych jadłospisów w naszym fit menu w Poznaniu jest dieta wegańska. Taki model żywieniowy uznawany jest za etyczny i ekologiczny, jednak może przyczynić się do niedoborów wielu ważnych składników odżywczych. Jeśli Ty także chcesz być wege, sprawdź, o czym musisz pamiętać przy komponowaniu posiłków, aby do takich niedoborów nie dopuścić. 

Na czym polega dieta wegańska?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega dieta wegańska. Podstawową jej zasadą jest eliminacja wszelkiego rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie jedzą zatem nie tylko mięsa i wędlin, ale także ryb, owoców morza, nabiału na bazie mleka krowiego czy koziego, jajek, miodu oraz tłuszczów zwierzęcych.

W najprostszym ujęciu jest to zatem dieta warzywna, jednak w wegańskim menu znajdują się również owoce, orzechy, pestki czy też produkty zbożowe.

Jak komponować posiłki, by dieta wegańska była bezpieczna?

Podstawowym problemem w diecie wegańskiej jest ryzyko powstania niedoborów niektórych składników odżywczych, które „normalnie” dostarczane są do organizmu właśnie wraz z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego.

Chcąc uniknąć problemów ze zdrowiem, należy więc stosować odpowiednie substytuty takiej żywności. Jak to robić, wyjaśnimy Ci niżej. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę bezpieczne menu dla wegan powinien przygotować profesjonalny dietetyk. Tylko on bowiem potrafi tak skomponować zdrowe posiłki na cały dzień, aby były prawidłowo zbilansowane.

Pamiętaj o źródłach białka

Najtrudniejszym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka – na diecie wegańskiej nie można bowiem jeść mięsa czy ryb, które są najlepszym jego źródłem. Istnieją jednak produkty roślinne zawierające białko i są to przede wszystkim:

  • warzywa strączkowe,
  • przetwory z soi,
  • produkty zbożowe,
  • nasiona i orzechy.

Wzbogać jadłospis o produkty wege zawierające wapń i żelazo

W standardowym modelu żywieniowym wapń dostarczany jest do organizmu z nabiału, natomiast żelazo z produktów mięsnych. Wegańskie fit jedzenie może jednak zaspokoić zapotrzebowanie na te składniki. Wystarczy swój jadłospis wzbogacić o następujące produkty:

  • źródła wapnia – jak kapusta pekińska, jarmuż, szpinak, brokuły, migdały, suszone figi, orzechy,
  • źródła żelaza – soja, soczewica, fasola, tofu, pestki dyni i słonecznika, natka pietruszki, szpinak, chleb żytni i razowy.

Zadbaj o suplementację witamin B12 i D3

Niestety niektórych substancji nie można dostarczyć wraz z pożywieniem na diecie wegańskiej i chodzi tu głównie o witaminy B12 i D3. Pełnią one tak ważne funkcje w naszym organizmie, że po prostu należy je suplementować. Najlepiej na ten temat porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, który doradzi Ci, jakie preparaty stosować.

Wybierz dobrze zbilansowaną dietę wegańską w MaragoFit!

Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, nie martwiąc się o właściwe komponowanie posiłków, wybierz bezpieczne rozwiązanie, jakim jest nasz catering wegetariański w Poznaniu. W ofercie mamy także dietę wege oraz tzw. post leczniczy oparty na jadłospisie warzywnym. Wybierz rodzaj menu, a tania dieta pudełkowa zapewniająca posiłki na cały dzień będzie Ci dostarczana prosto pod drzwi.