Analizując parametry antropometryczne pacjentów – często jako dietetycy cateringu dietetycznego Marago Fit wyliczamy chociażby wskaźnik BMI – pytamy zatem o aktualną masę ciała, wysokość ciała oraz wiek. Znając dodatkowo płeć pacjenta – wyliczamy wartość wskaźnika BMI. Czy to idealny wskaźnik – oczywiście, że nie! Nie uwzględnia on chociażby składu ciała – zatem wysokie BMI wcale nie musi świadczyć o nadwadze, czy otyłości – jest to zazwyczaj wyjątek od reguły – a my jako catering dietetyczny pomagamy rozprawić się z nadprogramowymi kilogramami, a także poprawić parametry zdrowotne i samopoczucie!

Jak kontrolować postępy redukcji masy ciała ?

Nie ma idealnej metody poza metodą, która pozwoli ocenić masę ciała i proporcje, jakie występując w składowych, czyli masie tkanki mięśniowej i tłuszczowej.

Tą metodą jest np. metoda bioimpedancji elektrycznej – o metodzie tej postaramy się przygotować dla Was oddzielny wpis – przedstawimy jej wady i zalety – bo oczywiście nie jest ona pozbawiona wad!

Jak zatem nie mając specjalistycznego sprzętu – poradzić sobie z monitorowanie postępów w domu ?

Z pomocą przychodzi: waga oraz centymetr krawiecki!

Sama masa ciała, którą jesteśmy w stanie sprawdzić wchodząc na wagę – nic Nam nie mówi. Często u osób, które wprowadzają poza modyfikacją diety (wybierając np. dietę SPORT PROTEIN) ćwiczenia siłowe, oporowe – nawet z obciążeniem własnego ciała – na początku mogą zauważyć, iż masa ciała nie ulega zmianie. Czy to fakt, iż dieta nie działa – nie do końca. Czasem nie wielkie wahania uznajemy za porażkę – a to Nasz sukces! Dieta + trening siłowy może sprawić, iż tracimy tkankę tłuszczową, ale budujemy również tkankę mięśniową – przez co nie widzimy spektakularnych efektów w masie ciała – tylko jej niewielki spadek.

Dlatego idealnym połączeniem jest monitorowanie masy ciała wykorzystując wagę, a także pomiary obwodów w kilka fundamentalnych miejscach Naszego ciała – skonfrontowanie tych wyników z poprzednimi pomiarami da Nam pełniejszy obraz na kontrolę postępów.

Zachęcamy Cię do pobrania przygotowanej przez Nas tabeli do wykonywania pomiarów i monitorowania postępów!